10 мовних помилок, яких припускається майже кожен українець
Помилок у своєму мовленні не уникнути. Але ж можна навчитися припускатися їх якомога рідше.
Подбаймо про чистоту свого мовлення разом! А ми дамо підказки, на які 10 найрозповсюдженіших помилок варто звернути увагу.
-1-
З мого вікна відкривається чудовий вид. Слово вид є в українській мові, але воно позначає ґатунок предметів чи явищ (вид продукції, вид лірики тощо), одиниці класифікації представників флори і фауни (пустельні види тварин, види рослин для дому) або граматичні категорії (вид дієслова). У нашому випадку треба замінити вид на краєвид.
-2-
Шампунь включає в себе парабени. Включає в себе – калька з російської. Правильні варіанти – у складі шампуню є парабени або шампунь містить парабени.
-3-
Я замерз/ла. Замерзнути – це перетворитися на кригу або загинути від холоду. Приклади: вода у склянці замерзла, хлопець замерз у лісі. Якщо йдеться про ваші холодні кінцівки взимку, використовуйте слово змерзнути.
-4-
Ми в безвихідному положенні. Русизм, нехарактерний для української мови. Слово положення взагалі означає розташування у просторі – наприклад, сидяче положення тощо. Є декілька варіантів виправлення фрази: ми у скрутному становищі, ми у безпорадному становищі, ми у безвиході.
-5-
Купити бувший у використанні телефон. Бувший у використанні, колишній у використанні – це русизми. Якщо хочете описати предмет, яким вже хтось користався, оберіть слово уживаний.
-6-
У тебе в диктанті багаточисельні помилки. Слова багаточисельний немає в українській мові. Замість нього варто використовувати численний. Правильний вислів: у тебе у диктанті численні помилки.
-7-
Коли мені соромно, я закриваю очі. Зазвичай очі заплющують. В українській мові є усталений вислів закрити очі, проте він означає померти. Якщо з людиною все гаразд, вона заплющує очі – у жодному випадку не закриває.
-8-
А твій брат користується популярністю серед дівчат. Користуватися популярністю – це калька з російської мови. В українській слово користуватися означає діставати якоїсь користі чи прибутку. Тож конструкцію користується популярністю варто замінювати на має популярність чи має успіх.
-9-
Я одягну куртку. Одна з найрозповсюдженіших помилок. Одягати можно когось, а на себе – лише надягати. Тож правильно казати я надягну куртку. А от чоботи взувають.
-10-
Вона нагадує мені відому акторку. Нагадувати – це відтворювати у пам’яті минулі події, явища, образи. А от для позначення схожості використовують варіанти скидатися, бути схожим, бути подібним.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Прочитайте українську казку, в якій всі слова починаються на літеру “В”
Джерело: bit.ua