нотаріус

Згідно чинного законодавства нашої країни, виплата аліментів є добровільним рішенням між батьками дитини. Проте в деяких випадках колишній чоловік може уникати своїх фінансових зобов’язань, і у таких ситуаціях матері дитини доводиться звертатися до суду, щоб отримати офіційне право на примусове стягнення аліментів. Якщо у вас виникають суперечки із колишнім чоловіком і вам потрібна фахова адвокатська допомога, радимо звернутися за консультацією до ALVA PRIVACY. Юристи компанії нададуть вам розгорнуту експертну відповідь на всі запитання та зможуть представляти вас у суді.

Наш сайт підготував статтю у форматі запитання-відповіді, які найчастіше виникають у позивачів. Ознайомтеся із базовими положеннями, аби більш детально розуміти процес отримання аліментів від колишнього чоловіка.

Який пакет документів необхідно підготувати?

Для подачі позову до суду та отримання відповідного рішення вам обов’язково потрібно зібрати певний пакет документів. В Україні передбачано збір таких даних:

  1. Докази стабільного доходу боржника аліментів.
  2. Документи, що підтверджують регулярні витрати на дитину (квитанції про сплати).
  3. Дитяче свідоцтва про народження (копія).
  4. Копія документу, що підтверджує розірвання шлюбу.
  5. Ксерокопії документів позивачки (паспорт та ідентифікаційний код).

Необхідне також складання судової заяви, яку готує ваш сімейний адвокат.

Куди подається заява?

Зазвичай виникає запитання, як діяти, коли подружжя тепер прживає окремо. І це можуть бути не лише різні райони великого міста, але й різні населені пункти країни. Ви можете обрати зручний для себе варіант. Закон дозволяє подавати судову заяву або за місцем прописки матері дитини, або ж місцем проживання колишнього чоловіка (батька дитини).

Хто покриває судові витрати?

Для матері, яка має численні витрати на утримання дитини, це принципове запитання. Щодо сплати держмита за подання заяви до суду, важливо відзначити, що позивачі у справах про аліменти звільнені від оплати судового збору. Витрати на судовий процес зазвичай покладаються на батька-боржника. Ви можете дізнатися більше про вартість послуг у свого адвоката, який зорієнтує вас у загальних витратах на судовому процесі.

Чи бере участь батьков в оплаті навчанні повнолітньої дитини?

Щодо оплати навчання повнолітніх дітей, варто враховувати наступне: аліменти виплачуються батьком до того моменту, поки дитина не досягне повнолітнього віку. Проте законодавство передбачає винятки, коли період виплат може бути подовжений:

  1. Якщо дитина досягла повноліття, але через стан свого здоров’я офіційно визнана недієздатною.
  2. Якщо дитина продовжує навчатися у “виші” та потребує фінансової підтримки.

Варто пам’ятати, що суд може прийняти рішення на користь матері лише в тому випадку, якщо офіційний дохід колишньго чоловіка дозволяє йому сплачувати додаткові аліменти на період навчання у вищому учбовому закладі.

Який розмір аліментів визначено в Україні?

Розмір аліментів не має чітко фіксованої суми, оскільки він напряму залежить від розміру офіційного доходу колишнього чоловіка. В Україні закон встановлює відсотковий визначник для розрахунку аліментів. Зазвичай розрахунок проводиться так:

  1. Якщо батько сплачує аліменти за одну дитину, то ця сума становить 25% від його офіційного (підтвердженого) доходу.
  2. Якщо необхідно утримувати двох дітей, розмір аліментів може становити 33% від доходу.
  3. Якщо дітей троє чи більше, то розмір аліментів може передбачати 50% або більше від доходу батька.

Проте варто відзначити, що ці відсотки можуть бути кориговані судом в залежності від конкретних обставин справи. Приміром, фінансовий стан батька, потреби дітей, інші фінансові зобов’язання батька тощо. Суд приймає рішення щодо розміру аліментів на підставі поданої інформації та доказів, представлених сторонами справи.