Чому Богородиця тримає прядиво та веретено в руках
Прядиво і веретено у руках Богородиці – надзвичайно цікавий елемент іконографії свята Благовіщення.
Християнське мистецтво вводить ці усім знайомі і донедавна звичні предмети домашнього ремесла у зображення події Благовіщення. Здавалося б, який стосунок має веретено до свята?
За християнськими переказами, Богородиця, як і більшість жінок того часу, була прялею. Та чи про це нам хотіла розповісти Церква в іконі Благовіщення? Напевно, що ні.
***
Іконографія свята Благовіщення, хоч ця подія є описана у Євангелії св. Луки, за основу взяла апокрифічні тексти, головно, протоєвангеліє Якова. З цього апокрифу дізнаємося, що після заручин Діви Марії з праведним Йосифом їй було доручено виткати нову завісу для храму, яка буде відділяти Святая Святих. Кидання жеребу, хто з дів якими нитками буде ткати, вказало, що Марія має ткати завісу з правдивого багрянцю.
***
У таїнстві Благовіщення, коли Марії звіщається, що вона породить Божого Сина, який посяде престол Давида, багряний колір ниток і веретено вказують, що Марія виткала багрянець свого єдинородного Сина з власного тіла. Кажучи Богові “так” у Благовіщенні, Марія дозволяє, щоб у її лоні “почало ткатися” тіло Сина Божого, тобто щоб Господь через неї воплотився.
***
Беручи це до уваги, на іконі Благовіщення, яка представляє сцену діалогу між архангелом Гавриїлом і дівою Марією, Богородицю зображали з мотком багряних ниток у руці і веретеном. На одній з ікон ХІІ ст., а саме “Устюжському Благовіщенні” тема воплочення Сина Божого виражена в цілком наочний спосіб — на лоні Богородиці, яка в руках тримає червону нитку, іконописець зобразив нагого (тільки в набедреній пов’язці) маленького Ісуса.
***
Веретено і прядиво в руках Богородиці на іконі “Благовіщення” вказують на Воплочення Сина Божого, а багряний або пурпурний кольори вказують на Того, що воплотився як на Царя. В іконографії ці кольори символізують царську гідність, бо тільки царі мали право ходити у багряному чи пурпурному вбранні.
***
Таким чином, християнська іконографія через такі, здавалося б, непримітні предмети, як моток багряних ниток та веретено у руках Богородиці, розкриває суть знаменної події Благовіщення – таїнства Воплочення у дівочому лоні Марії Сина Божого, Царя Слави і Спасителя роду людського.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Маловідомі українські традиції: святий Миколай – покровитель диких гусей
Автор – Уляна Франків
Джерело: lvivskansen.org