Чудова українська традиція: вшанування іменинників деревцем
Що подарувати українцю на іменини? Парфуми, торт чи алкоголь? Ні! Дерево!
На Буковині добре збереглося особливе свято на пошанування чоловіків-іменинників, у честь яких вивішують та прикрашають іменне деревце «чугу». Або ж виплітають хвойну гірлянду і вішають на шию іменинникам.
Що при’язати до гілок
Щодо традиції пошанування іменинника деревцем, то існує спеціальний сценарій свята: прикрашене як на весілля паперовими квітами зрубане деревце вішають або взагалі анонімно, або залишають на ньому записку, з якої господар має здогадатися, хто це його віншував і накрити гостинний стіл авторам привітання. Разом із паперовими прикрасами до вершечка обрядового деревця прикріплюють сорочку та горілку, рідше – гроші.
Коли господар виявить зранку у день своїх іменин деревце, він має щедро почастувати тих, хто його приніс, якщо ж «вінчувальники» впіймані за процесом вішання деревця, то все навпаки – вони накривають господареві стіл.
Вшановувати чоловіка деревцем можна не лише на його день народження, але й у день його святого. Наприклад, на Теплого Олекси для чоловіка з таким іменем.
Чи вітають жінок?
Що цікаво: деревцем пошановували тільки чоловіків-іменинників, жінкам його не несли. Подекуди на Кіцманщині та Заставнівщині жінок пошановують вінком, але зрідка, і ця традиція значно новіша. Первинно традиція величала саме чоловіків, причому найповажніших, тих, яких вважали за господарів.
Після завершення свята деревце залишається на воротях доти, доки квітки не обсиплються, його не поспішають викидати, оскільки це – ґаздівський гонор.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чарівне зілля: що символізують 40 різних квітів і трав в українській традиції
Джерело: bukcentre.cv.ua