коляда

Давні традиції зимових свят в Україні стрімко відроджуються. До них залучаються і дорослі, і малі. Наш сайт loveukraine.com.ua розповість, що слід знати про віншування господарів на Коляду та Маланку.

Хто колядує – дівчата чи хлопці?

Колядувати можуть всі: дорослі та діти незалежно від статі. Відновляється давня традиція, коли гуртом колядували старші люди. Це були переважно чоловіки з церковного хору. На Коляду ходять із зіркою та дзвоником, сповіщаючи господарям хати про свято.

Хто може щедрувати?

Співають щедрівки переважно дівчата. Парубки та хлопці задіяні у святкових сценках. Вони водять Маланку. Перевдягнені хлопці зображають Цигана, діда Василя, Смерть, Козу. Бабу Маланку також грає чоловік чи юнак, одягнений в жіноче вбрання. Щедрування супроводжується співом і жартівливими сценками.

колядники

Хто ходить посівати?

На Старий Новий рік (свято Василя) є обмеження. Вважається, що засівати можуть лише хлопці та чоловіки. У цьому зимовому обряді заборонено брати участь жінкам. За давніми народними віруваннями, щастя до хати та гарний урожай в новому році приносять лише хлопці.

За новим календарем, посівати слід 1 січня. Хлопці та чоловіки ходять рано-вранці, засіваючи оселі зерном. Ходити із обрядовим дійстом слід після відвідування церкви. Посівальників щедро обдаровують ласощами. Їх частують пиріжками, яблуками та горіхами, запрошують до столу на вареники чи пироги.

 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Гарні сучасні щедрівки про Україну, мир та перемогу