лісова пісня

2021-ий оголошено роком Лесі Українки. Адже він випадає на 150-річчя з дня народження письменниці.

До цієї події приурочили презентацією унікальної рукотворної книги. Ексклюзивний примірник створила відома у Рівному та за його межами майстриня народної творчост, дитяча письменниця та журналістка Олена Медведєва.

«Лісова пісня» має 68 560 вишитих літер та 48 полотняних сторінок розміром 60х42 см.

Не лише “Лісова пісня”

Майстриня розповідає, що раніше вона вишила повністю у такому ж форматі чотири Євангелія – від Івана, від Марка, від Луки та від Матвія, збірки поезій Івана Франка «Народна пісня» та Ліни Костенко «Я поцілую мальву у щоку», а також «Кобзар» Тараса Шевченка 1840 р. У її доробку також «Ода молодості» Адама Міцкевича польською мовою, та «Біблія» англійською (обидві формату А-5). Тобто всього 8 робіт.

Вигляд фоліантів цим вишитим книгам надають палітурки, обтягнуті шкірою. Кожне Євангеліє вміщене у спеціальний дерев’яний футляр, оздоблений художньою різьбою.

Майстриня також вишила за міжнародним стандартом мініатюрні книги розміром – 9х8 см – у них є уривки з творів Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка та з роману «Волинь» Уласа Самчука. Із роботою «Євангеліє від Матвія» Олена Медведєва увійшла до Книги рекордів України.

лісова пісня

Голка Лесі

Олена Медведєва розовідає:

“Тема голки для мене сакральна. Це не просто інструмент у моїй роботі, вона авторка і виконавиця дива. Як пензель для художника, так голка в моїх руках виконує роль путівника й помічника, супроводжує всілякими манівцями протягом всенької роботи.
«Лісова пісня» вишивалася голкою, яка «брала участь» у гаптуванні всіх попередніх полотняних книг. Її неможливо замінити чи відмовитися від неї. Вона не має відпустки і не йтиме на пенсію, у цьому я переконана.

У Колодяжному, в Лесиному будиночку біля фортепіано я мала змогу тримати голку, якою вишивала Леся. Можу сказати, що голка Косачів досить тендітна. Тоненька, гостра. Коли діставала її з гольника, то здавалося, ніби торкаюся історії руками. Трепет, тривога, хвилювання, захват, ніжність… Мені було за честь вишити Лесиною голкою кілька її слів у «Лісовій пісні». Це для мене епохальна подія, якесь Боже провидіння, і невидима присутність поетки у цій роботі…”

лісова пісня

лісова пісня

Особливість вишиваної верстки

Рукотворна книга Лесі Українки гаптована в техніці стебнівка.Шрифт, малюнки і вміст повністю відтворені із першого оригінального видання. У цій «Лісовій пісні» 48 вишитих сторінок на сірому полотні, 7 ілюстрацій. На них зображені головні герої твору – Мавка та Лукаш. Були використані ілюстрації авторства відомої львівської художниці Софії Карраф-Корбут. Відскановані малюнки перенесли на полотно, вишили та колоризували окремі фрагменти.

Кожна сторінка книги ліворуч і праворуч оздоблені візерунком із альбому матері Лесі Українки Олени Пчілки. Тому, як каже майстриня, цей вишиваний фоліант своєрідний тандем матері і доньки.

Спершу майтриня про зелений колір обкладинки, адже це «Лісова пісня». Згодом зрозуміла, що потрібно набратися хоробрості й поламати правила стереотипу – у відповідності з Лесиною харизмою й навіть деякою екстравагантністю. Червоного кольору багато у «Лісовій пісні» – у кількох її героїв у одязі є елементи, забарвлені ним. Червоний – колір кохання, вогню, індивідуальності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Багатство української мови: 150 синонімів до слова “говорити”