Фото: подивіться, як гарно квітне найстаріша в Україні плантація кизилу
На Закарпатті, у селі Черна, кількасот років тому в часи чуми заклали унікальну плантацію кизилу – для виготовлення ліків.
Вона збереглася й досі. І саме зараз у Черній квітне кизил. До речі, тут майже ніхто не називає цю рослину кизилом. Місцева назва – «деренка». Ідучи на плантацію кажуть, мовляв, ідемо в деренки.
Чернянська деренка – скарбниця здоров’я
Величезне насадження, понад 12 га, добре видно звідусіль: жовті кількасотлітні кущі яскраво виділяються на фоні ще сірого лісу. Тому плантація не тільки дивує своєю історією і фактом збереження крізь віки, а й вражає природною красою.
Кажуть, що заклав її у цих землях відомий середньовічний мислитель Бенедикт Ком’яті в часи тодішньої пандемії – Європою ширилася чума, яка косила цілі міста і села. Ком’яті запропонував садити на противагу епідемії суперфуд – кизил та виробляти із нього ліки (за історичними свідченнями, їх виготовляли у вигляді бальзаму).
Цікаво, що справа Ком’яті живе, бо місцеві й зараз кажуть, що при вірусі чи інфекції перша справа у них – не таблетки й порошки, а відвар із сушеного кизилу. Завдяки великому вмісту вітаміну С, а ще флавоноїдів та мікроелементів, він природним шляхом підсилює імунітет.
Відвар з кизилу
Про закарпатський цілющий відвар розповідає місцевий історик, колишній голова села Черна Василь Івашко:
“Готувати відвар, як і з шипшини. Треба довести до кипіння ягоди та настояти кілька годин, і так вживати. Іще у нас біля плантації з деренкою кілька пасічників тримають вулики. Коли рослина цвіте , бджоли збирають пилок, то ось цей пилок – унікальної якості імуномодулятор! Також у Черні настоюють квіти кизилу – настоянка також дуже підіймає імунітет! Та й просто дітям рекомендують давати сушені ягоди, їх можна гризти, вони мають приємний кисло-солодкий смак. Це покращує апетит і збагачує вітамінами (особливо кизил багатий на вітамін С) та мікроелементами. Ну, а якщо дитина проковтне кісточку – то не страшно, а навіть корисно. Тому що кісточка кизилу розчиняється в нашому кишківнику – єдина з кісточкових має таку властивість, до речі! І в результаті цього процесу там утворюються такі ферменти, котрі дуже корисні для організму”.
Чому плоди кислі?
Василь Івашко розкрив таємницю правильного збору кизилу.
“Їх треба зірвати (а ще краще дочекатися, поки самі спадають з дерева чи куща і позбирати – саме тоді, вважається, вони мають найбільше корисних речовин) і покласти на кілька днів полежати, тоді вони стануть м’якші й не будуть такими кислими. Тепер знатимете! А ще розкажу вам одну цікавинку: угорці кажуть, що в саду чи на подвір’ї обов’язково має рости деревце кизилу. Вони вважають, що це дерево зміцнює сім’ю, тому саджають його як символ міцної родини”.
Червоні ягоди з Божої аптеки
“Раніше люди користувалися Божою аптекою – лікувалися тим, що мали. Я також пам’ятаю, що при будь-якій інфекційній хворобі першими ліками був відвар із сушеного кизилу. Бабка варила нам завжди ці ягоди і настоювала, і мамка теж. Нам тепер простіше, бо ми можемо ягоди закласти в морозильну камеру і потім використовувати їх, як свіжі, у них всі помічні мікроелементи збережені”, – каже Василь Івашко.
“Це ідеальні ліки! У нас кизил вживають також і діабетики. Свіжі ягоди кизилу або сік із них тонізують судини, підсилюють щільність капілярів, це дуже покращує стан у людей із цукровою хворобою! Ще завжди у селі рекомендували їсти ягоди кизилу підліткам, у період, коли вони мають проблеми зі шкірою, вугрі та висипки. Ну і ще в селі чоловіки знають, що кизил зміцнює потенцію, тому також постійно вживають ягоди”.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Де в Україні побачити стадо зубрів у дикій природі?
Джерело: ukrinform.ua