Чукутиха

Це по-справжньому легендарна світлина, бо жінка на ній – особлива.

У 1931 році фото «Стара гуцулка» здобуло гран-прі на міжнародній виставці в Парижі. На ньому – Марія Кречунєк, або як її називали в народі «Чукутиха». Героїня відомої світлини народилася 26 квітня у 1836 році. Померла Марія Кречунєк у першій половині 1930-их, у Верхньому Ясенові збереглась її могила.

Що відомо про стару гуцулку

«Чукутиха була дуже вродлива. Навіть у 100 років…До останніх днів найгарніше в околиці одягалася. На голові закручувала кучері, прикрашала зачіску живими квітами. Мала прекрасний голос. І до того всього – феноменальну пам’ять. Весілля на Гуцульщині гуляли три дні. То могла три доби співати пісень, і ні одна не повторювалася», – каже дослідник Іван Зеленчук із Верховини, якому вдалося віднайти онуків і правнуків Чукутихи.

Про героїню фото відомо також, що вона народилася в Ясенові Горішньому Верховинського району. А прізвисько своє перейняла від чоловіка – Йосипа Полєка, якого кликали Чукут, що означало для гуцулів «замкнений у собі», «скритний».

Марія заробляла на життя піснями на весіллях. Переповідають, що могла три доби співати пісні та жодного разу не повторитися.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Унікальний запис: рідна сестра Лесі Українки наживо розповідає про її життя

Як з’явилося фото

У 1926-ому Чукутиху із люлькою сфотографував військовий фотограф Микола Сеньковський. Походив із Полтавщини, але цікавився гуцулами і одним із перших зробив серію фотографій про їхній побут та обряди. Відкрив у Коломиї фотомайстерню, виготовляв листівки із краєвидами Карпат, фотографував місцеві села. Свої роботи поширював у Європі.

Джерело: galinfo.com.ua