Хата у Моринцях: як виглядає місце народження Тараса Шевченка
Село Моринці – справжня культурна спадщина. Вперше Моринці згадані в історичних документах першої половини ХVІІ ст.
На південній околиці села та на узліссі навіть є земляні вали, насипані в ХІ ст. за часів Ярослава Мудрого для захисту Київської Русі від нападу половців, печенігів. Можливо, Моринці вже існували в той час і моринчани брали активну участь у обороні.
Та найбільш знані Моринці як батьківщина Кобзаря.
Де народився Тарас Шевченко
Кобзар народився у селі Моринці Зіньківського повіту на Черкащині. Дитячі роки хлопчика пройшли у селі Кирилівка (сьогодні — Шевченкове), куди невдовзі після його народження переїхали батьки. Коли хлопець підріс, то прислужував козачком пану Енгельгардту в селі Будище.
А час у Вільшані, де Шевченко служив кухарчуком на панській кухні, але понад усе мріяв навчитися малювати, став його першою сходинкою до світового визнання. Саме з Вільшани юнак змушений був поїхати разом з паном та прислугою до міста Вільно, на довгі роки залишивши Україну. Звідти й повилася його дорога до вершин світової слави.
Нині ці села об’єднані в Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка». Саме звідси варто почати мандрівку шевченківськими святинями.
Хата діда та пасіка
1989 року до 175-річниці з дня народження Кобзаря було відтворено дві селянські хатини: хату Якима Бойка – діда Тараса по його матері, та хату Копія, у якій півтора року жила сім’я Шевченків. У такій хаті у Якима та Параски Бойків 1783 року народилася донька Катерина, мати Тараса Шевченка, тут пройшли її дитячі та юнацькі роки.
А це хата Якима та Параски Шевченків, де народився Тарас. Тут зберігається й копія його колиски.
А біля самої хати стоїть клуня — пам’ятник народної архітектури, якому понад 100 років. Раніше клуня була майже у кожному дворі. У ній молотили та зберігали збіжжя, солому, а влітку навіть ночували.
За коморою стоять вулики. Цікаво! В інвентарній книзі села Моринці за 1796 рік записано, що сім’я Якима і Параски Бойків мала ниву, леваду, віз, пару волів, а також пасіку на 34 колоди, на обійсті ріс прекрасний вишневий садок.
Неодмінно відвідайте й пам’ятник матері Тараса Шевченка — Катерині Бойко. Місцеві запевняють, що жінка походила з вільних селян, і якщо вийшла заміж за кріпака — не інакше як із великої любові.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Унікальне козацьке село на Черкащині: справжні воли, діючі млини та дикий степ