Рецепт давньоруського збитню, який традиційно готували на Теплого Олекси
30 березня в Україні традиційно відзначається день Теплого Олекси.
Цікаво, що цього дня прийнято ходити в гості до тещі та пити в родинному колі збитень (медовий узвар).
Що ж таке збитень?
Це гарячий напій, який готувався з води, меду й прянощів. На Теплого Олекси прийнято збирати березові бруньки, тому їх також могли додавати до медового узвару.
Перші згадки про збитень зустрічаються в літописах XII століття. В ті часи напій називали «перевами», пізніше «узваром», «варом» (напій, який виходив в результаті кип’ятіння води з додаванням трав, ягід, плодів і меду). Історія розповідає, що у 1128 році, під час застілля, руський князь Всеволод частував гостей переваром – саме це і був збитень.
Вважається, що назва медового узвару походить від дієслова «збивати». Із впевненістю можна стверджувати, що до масового поширення чаю збитень був єдиним гарячим напоєм у наших пращурів.
Як просто приготувати збитень?
Рецепт можна адаптувати під сучасні компоненти, які легко дістати. Адже відвари трав готує не кожен.
Підготуйте такі складники:
- 1 л води.
- 1 склянка цукру.
- 150 г меду.
- 3 лаврових листки.
- 3 см імбирного кореню.
- 5 г кориці;
- 5 г гвоздики.
Всі компоненти потрібно змішати та довести до кипіння, протримавши на плиті 15 хвилин, періодично знімаючи піну. Потім дати постояти 30 хвилин, накривши каструлю ковдрою. Далі – процідити через подвійну марлю.
Налити збитень у чайник чи металічну каструлю й знову довести до кипіння. Напій готовий!
На старовинний манір
Хочете все-таки зробити класичний збитень? В окремому посуді підготуйте трав’яний відвар. Це можуть бути березові бруньки, гілочки смородини чи малини, звіробій. Загалом слід взяти 3 ст.ложки сухих подрібнених трав.
Залийте траву 200 мл води, доведіть до кипіння. Тримайте на плиті, доки вона не випарується рівно в половину об’єму. Процидіть трав’яний настій, з’єднайте з медовим узваром. Його готуйте так, як вказано в рецепті вище. Але кількість меду слід збільшити до 200 г.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рецепт старовинної української кухні – запечені вареники в горщику