жнива

Після згасання веселих і безтурботних Купальських вогнищ у житті хліборобів розпочиналися жнива — один із найбільш напружених і відповідальних періодів.

Але, якою б тяжкою не була праця на полі, вона завжди супроводжувалася піснями (зажинковими, жнивними та обжинковими). А також ритуальними дійствами, які не тільки давали розраду, але й свідчили про глибоко шанобливе ставлення наших предків до Матінки-природи.

Кол розпочиналися жнива

Жнива розпочинали вдосвіта у «легкий», «жіночий» день — середу, п’ятницю чи суботу, на Петра-Павла (або Петров день). При цьому доброю прикметою було зрізати перший сніп ще напередодні свята. Адже вважали, що тоді сам святий Петро допомагатиме женцям у роботі: «Святий Петро жито зажинає…» Саме цього святого вважали покровителем та охоронцем поля та майбутнього врожаю. Йому присвячено безліч величальних колядок, пісень, легенд і прикмет.

жнива

Як шанують перший сніп

Свято першого снопа — урочисте відзначення початку жнив. Вийшовши в поле на зажинки, господиня розстели скатертину або рушник із хлібом-сіллю та свічкою. Тричі кланяється ниві, промовляючи: “Дай, Боже, легко почати, а ще легше дожати”. Починати косити мусить найшанованіший у селі чоловік, який уславився як найкращий господар. Щоб не боліла спина, за пояс втикають гілку ясеня або дуба.

Подекуди перший зажинок (дві жмені) господиня кладе навхрест обабіч поля, і вони мають так пролежати до кінця жнив.

Перший сніп ставлять у хаті па почесному місці під образами (у червоному куті). Він обмолочується окремо, зерна з нього святять у церкві, а перед сівбою їх змішують із насінням. Соломою з першого снопа годують худобу, аби не хворіла, а корови щоб давали багато молока.

жнива

Захист урожаю від злих сил

Крім зажинків, існує ще й обряд “закрутки”, щоб рукі лихої людини не могла зіпсувати хліба.

Закрутка робилася так: коли дозрівали хліби, тоді жінки йшли з піснями в поле, і одна з них, взявши в жменю колосся, завивала їх вузлом – це й була закрутка. Інші в цей час співали хороводні пісні на завиття вінків, а потім усі разом з веселими піснями поверталися додому.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сирівець: рецепт українського хлібного квасу