півень

Півень – це птах-символ, який має сакральне значення у світоглядів українців.

Виявляється, із цим птахом пов’язано безліч вірувань. Одне з них – потреба обирати півня темного, бажано чорного кольору.

Сила чорного півня

Існувала думка, що головним на подвір’ї повинен бути саме чорний півень. Це надійний захист від сусідських заздрощів. Вважалося, що відьма не зможе зробити нічого лихого господарям дому. Також їм не страшні прокльони, людські плітки, намовляння. Не даремно чорного півня заводили, як тільки в родині з’являвся первісток.

Хоча в деяких регіонах, навпаки, боялися тримати на обійсті чорного птаха. Бо через нього ніколи не будуть житі в злагоді чоловік і жінка. Аби нишком зчинити в якійсь сім’ї сварку між господарями, досить лише принести їм у подарунок чорну курку та пустити в дворі. Більш давнє повір’я тлумачить: якщо чорному півню більше 7 років, його слід зарізати. Інакше від нього кури знесуть яйце, з якого народиться вогняний змій.

півень

Що означає крик півня

Якщо не брати до уваги колір птаха, то півень в українців – це символ сонця, світла, вогню, войовничості, пильності. За повір’ям, крик півня, що віщує наближення дня, відганяє від хати нечисту силу та злих духів.

Особливо небезпечний для нечисті почакун, або півень-царик, про якого кажуть, що він пищить іще в яйці. Навіть лев, цар звірів, боїться цього птаха. До такого півня ставляться з великою шаною, і різати його вважається справою нерозсудливою і грішною. Чумаки, вирушаючи в далеку дорогу, брали його з собою як найкращий, найнадійніший оберіг від усього лихого.

півень

Цікаві прикмети та повір’я

У численних оповідях про відьом, чортів та упирів людина, яка протистоїть потойбічному, має протриматися всю ніч, поки не заспіває півень. Тоді нечиста сила змушена відступити.

Якщо півень обходив навколо хати, а потім злітав на тин і співав, знали: треба чекати гостей, і саме з того боку, з якого боку хати півень співає. Йому примовляли: «Якщо дорогий гість, нехай тобі буде золотий хвіст, а якщо поганий гість, то нехай відпаде і той хвіст».

Якщо півень співає ввечері, буде весела і тепла ніч; якщо вночі – нічого не бійся; якщо вранці та вдень – буде добра погода; якщо на покуті й на порозі – будуть гості; якщо часто співає біля вікна – на нещастя, або ж хтось помре з родини.

Доброю прикметою вважалося запускати півня в новозбудовану хату, перш ніж там оселяться люди.

За повір’ям, коли півня позбавити хвоста, він стає слабший за курку, тому це пір’я за всяку ціну намагаються виривати відьми.

Якщо в господі півня не мати, то сатана заведеться.

А злякану дитину кропили водою, у якій був викупаний півень.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Фото: 6 українських оберегів, які раніше були в кожній хаті