Цікаво знати: чому українські вареники створено у формі Місяця
Вареник – неперевершений кулінарний витвір українського народу. Що символізує ця страва?
У варенику – витончене поєднання сонячних і земних дарів, котрі приходять до людини завдяки її кропіткої праці в полі, в саду, з домашньою худобою. В ньому – вираження єдності трудівника з усією природою. У символіці вареника – ідеальна гармонія змісту і форми бо його хлібна оболонка, як форма, огортає собою все, що можна додати до святого хліба.
Вареники дають наснаги
А що додається, тобто начинка – це його зміст, який дарує людині і фізичні сили, і душевний настрій, і навіть духовну наснагу. То ж у варенику – енергія Сонця, багатство Землі і сила Води. В українській культурі вареники, нарівні з борщем, є найтиповішою в українській національній кухні і часто згадуються в українському фольклорі.
Магічне значення
Вареники обов’язково готували в день, коли в господарстві селянина телилася корова або ягнилася вівця. Це повинно було забезпечити тварині міцне здоров’я та плодючість. Дівчата ворожать на варениках на Андрія, вареники як обов’язкову страву жінки несуть породіллі після пологів.
Вважалося також, що процес замішування тіста, був символом процесу творення всесвіту, його структури, де саме жінка цей всесвіт творила, як мати та прародителька, символ продовження людського роду. Символом молодого Місяця та продовження роду є вареник на різдвяному столі. На Святвечір готують особливі пісні вареники, які у західних регіонах України називають “креплики” або “краплики”.
Під час жнив прадавні українці їли вареники як ритуальну страву. Вареник не випадково за формою нагадує місяць у пору його четвертої чверті — коли вирішувалася доля врожаю. Така їжа мала надати женцям “місячної” наснаги. Під час перепочинку виконувалися жниварські пісні.
Чому у формі Місяця?
Вареники традиційно ототожнюють з Місяцем, бо вони схожі на нього за формою і використовувалися нашими пращурами як жертовна їжа, присвячені богині води. Вареники з сиром приносили в жертву біля криниць із джерельною водою.
Аби Місяць сприяв добробуту людини, йому приносили жертву у вигляді вареників, або, як їх ще називають, варених пирогів, котрі за формою нагадують Місяць. Начинка вареників символізувала продовження роду. Вареники з пшоняною кашею сприймалися як символ майбутнього життя. Вареники з маком уособлювали множинність зоряного світу. Великою життєтворчою силою наділялися посічені в начинці яйця. Начинка з грибів сприяла чоловічій сназі, з риби — жіночій.
Унікальні начинки
Суто українські начинки для вареників — вишні, сир, цибуля, вишкварки тощо. Як начинку використовують також капусту, картоплю, гречану кашу, мак, варені і дроблені сухофрукти, а на Полтавщині — навіть варений горох, розтертий з калиною. Готову страву подають зі сметаною чи олією, зі смаженою цибулею. Вареники з вишнями, маком, яблуками, сливами, ягодами посипають цукром або подають в ягідних сиропах чи в меді. Сметану подають окремо.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рецепти української кухні – смажені вареники