борщ

Якби ми харчувалися виключно традиційними українськими стравами, то не мали б і половини проблем зі здоров’ям.

Бо українська кухня – це, перш за все, натуральна кухня, страви якої зроблені тільки із продуктів природного походження. По-друге, це домашня кухня (не фаст-фудна), яка зроблена з тих продуктів, які ростуть на городі. Українська кухня дуже ситна і поживна, входить в список кращих народних кухонь світу.

Найбільш популярною і найбільш улюбленою стравою українців є борщ. Тисячі туристів ідуть до українських ресторанів у пошуках легендарного борщу. Адже борщ – король усіх супів, джерело вітамінів, мінералів і клітковини, так необхідної організму. Відвар з овочів, насичений білками зміцнює імунітет організму, сприяє поліпшенню травлення і сприяє своєчасному спорожненню кишечника.

Історія борщу

Борщ відомий з глибокої давнини під назвою “вариво із зіллям” і готувався усюди на Україні, де використовували варисту піч. У цю страву додавали овочі і приправи, утім головним компонентом був буряк.

Свою сучасну назву “борщ” отримав завдяки цій своїй обов’язковій складовій частині, оскільки по-старослов’янськи буряк називався “бърщь”. Багато яскравих зразків усної народної творчості є свідченням його значущості у харчуванні українців. Вміння готувати борщ в українських господинь набувало майже сакрального значення.

Смаковий букет, який досягався сукупністю близько двадцяти складників страви та технологічними особливостями її приготування, необхідно було вміти витворити, виплекати, щоб задовольнити смакові уподобання всієї родини. Тут мали значення не тільки послідовність та спосіб закладання продуктів у страву, але й посуд, температура та середовище, в якому готується страва.

Борщ має велику кількість різновидів:

  • червоний борщ;
  • зелений або весняний борщ;
  • холодний борщ (холодник).

Технологія приготування зеленого та холодного борщів залишилася майже незмінною, а червоний – збагатився вмістом відносно нових продуктів (у його приготуванні використовуються соус, сік томатний, помідори свіжі, паста).

продукти на борщ

У кожного свій борщ

Дослідники української народної кухні (Л.Артюх, Т.Гонтар) відмічають, що вона має багате історичне минуле та відзначається регіональними особливостями приготування страв. Тому природно, що майже кожна область має свій особливий рецепт приготування страви. Цим пояснюється те, що борщі здебільшого носять назву місцевостей та міст. Так, відомі технології приготування:

  • київського;
  • полтавського;
  • волинського;
  • чернігівського;
  • львівського.

Вони мають відмінності у способах приготування та кількості закладуваних продуктів, що коливається у межах двадцяти компонентів.

Національна українська кухня є своєрідною не тільки в перевагах використання традиційного набору харчових продуктів, але і в технологічних особливостях приготування їжі. Наприклад, комбіноване теплове оброблення великої кількості компонентів страви на фоні одного головного. Яскравим взірцем цього виступає саме борщ. Бо до буряка докладають іще пару десятків компонентів, які не подавляють смак буряковий, а навпаки – відтіняють і розвивають його.

Дослідниця народної кулінарії українців Лідія Артюх небезпідставно вважає, що борщ – це унікальне явище, яким по праву може пишатися побутова культура України.

Хочете приготувати класичний і смачнючий борщ по-українськи? Дивіться відеорецепт!

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Відпочинок в Карпатах у чанах – 10 найкращих місць

Джерело: spadok.org.ua