супермаркет

Продаж продуктів харчування – один із найпопулярніших та прибуткових сегментів ринку. Тож супермаркети, продуктові крамниці, кондитерські, кафе й ресторани потребують надійного зберігання свіжої продукції. У залежності від виду товарів, потрібні й різні варіанти спеціального обладнання. На сьогодні в продажу представлений величезний вибір техніки, що здатна забезпечувати правильне охолодження та стабільно підтримувати потрібний температурний режим для різних категорій продуктів. Як правильно обрати холодильне обладнання та які види існують?

Холодильні гірки

Саме так називають пристінні вітрини. Завдяки відсутності зовнішніх стінок вони дозволяють продемонструвати широкий асортимент продуктів, але суттєво зекономити місце в торговому залі. Адже гірка має вертикальну орієнтацію, аби по висоті розмістити максимум продукції. У залежності від призначення, холодильні гірки класифікують на декілька видів:

  • м’ясні (температурний режим – від 0 до +2 °C);
  • молочні (температурний режим – від +1 до +5 °C);
  • кондитерські та фруктові (температурний режим – від +4 до +10 °C);
  • універсальні (із можливістю встановлювати власний температурний режим).

Холодильні вітрини

Вони розташовуються горизонтально. Невисокі, але довгі холодильні шафи. Мають випукле скло зі сторони покупців, що візуально збільшує площу товару, яку можна розгледіти. Окрім продуктових магазинів, холодні вітрини часто використовують у ресторанах. Моделі відрізняються за температурним режимом – виставити можна від -12 до +12 °C. У холодильних вітринах можна зберігати продукцію різного виду: молочне, свіже м’ясо, риба на льоді, охолоджені напої, кремові десерти, морозиво, ковбасні вироби.

Скляні холодильні шафи

Шафа виконується зі сталевих стінок і скляних дверцят. Через скло добре видно всі товари всередині. Такі шафи – чудове рішення для магазинів із самообслуговуванням. Приміром, у маленьких крамницях, де немає можливості забезпечити якісне кондиціонування. Шафи можна ставити навіть у спекотні дні на вулиці, бо в них високий рівень теплоізоляції.

тістечка

Морозильні лари

Це різновид обладнання, в яких тривалий період зберігається заморожена продукція. Лари підтримують стабільно низьку температуру. У залежності від видів продуктів, виставити можна від -9 до – 24 °C. Тут чудово зберігаються заморожені ягоди, овочі, зелень, напівфабрикати.

Бонети

Їх ще називають ваннами для продуктів. Бонети-лари поєднують у собі переваги відразу декількох моделей холодильного обладнання: лари, гірки та вітрини. Бонети – це завжди надійне зберігання продукції з можливістю доступної демонстрації. Зазирати в бонети потрібно зверху – вони прикриті розсувними скляними дверцятами. Зазвичай у бонетах зберігають морозиво.