гілки

Чай з власного саду чи лісу – ось такими були цілющі напої в наших пращурів протягом століть.

Листя і гілки дерев, кущів не поступаються плодам своїм цінним складом. Усі вітаміни, кислоти, мікроелементи, біологічно активні речовини, що є у плодах, обов’язково присутні і в гілках. Але! У різні сезони року концентрація речовин також різна.

Поради травознавців

Досвідчені травознавці радять на початку весни шукати цілющих чаїв у природи – зірвати кілька гілочок смородини чи малини і – у чайник! Наприклад, смачний і корисний чай зі смородинових гілочок. Чудодійні очисні властивості має ця рослина – від гілочок і до ягід. У ній дуже багато мікроелементів, вітамінів, особливо аскорбінової кислоти. А вона, як відомо, підсилює імунітет.

Надзвичайно корисні смородинові чаї діткам, які страждають від алергії. Для них добре заварювати смородинові гілочки з бруньками (краще зі свого саду, щоб знати напевно, що їх не обприскували). Чайну ложку подрібненої сировини залити склянкою води, прокип’ятити і давати, починаючи з кількох крапель і до половини чайної ложки, можна навіть діткам річного віку.

Крім того, таких діток потрібно купати у відварі гілок верби.

Подрібнені гілочки смородини дуже корисні при захворюваннях суглобів, ревматичних, подагричних болях, позаяк виводять солі сечової кислоти. Столову ложку подрібнених гілочок слід залити 1,5 склянки окропу (але не кип’ятити), настоювати годину, процідити і вживати по чверть склянки на день.

гілки

Коли чай із гілок найкорисніший?

Навесні. Як тільки пішло перше тепло і в корі дерев побіг сік. Збирати гілочки можна в період бруньок і до появи перших дрібненьких листочків. Саме в цей період кількість корисних елементів і речовин у гілках та бруньках найбільша. А коли розпустить листя, то воно забере всю користь на свій ріст. Тож якщо хочете продовжувати пити гілочковий чай усю весну, то зрізайте разом із листям.

Цінність від гілочок найменша, коли на деревах з’явиться цвіт і до моменту повного дозрівання плодів. Бо все корисне забирають зав’язь і стрімкий ріст ягід, фруктів.

Ще один вдалий момент, коли можна пити гілочковий чай, – це відразу після збору врожаю і до початку перших морозів.

Універсальний рецепт чаю з гілочок

  • Гілки ретельно помийте – інакше чай буде каламутний.
  • Поріжте гілочки на частинки довжиною 1-2 см. Гілочки можна змішувати із сухим листям.
  • 4 ст.ложки сировини залийте 1 л води в металевий посуд. Доведіть до кипіння, потримайте на вогні 5 хвилин, відставте.
  • Накрийте каструлю ковдрою чи рушником, тримайте так ще 45 хвилин.
  • Відвар пропустіть через сито й пийте теплим! Чай можна підігрівати на плиті, але не доводити до кипіння.

ПОРАДА. Для приготування гілочкового чаю можна використовувати сухофрукти та сухі скоринки мандаринів, апельсинів, лимонів. Чай буде дуже запашним, солодкуватим. Якщо солоду недостатньо, додайте трішки меду.

гілки

Навіщо пити чай із гілок малини

Всім відомо, що гілки малини допомагають при застуді. Це гарний жарознижувальний, протизапальний засіб. Вони добре лікують серцево-судинну систему, бо зміцнюють стінки кровоносних судин, очищають їх від холестерину, знижуючи його кількість у крові. Отже, чай з гілочок послужить профілактиці атеросклерозу, гіпертонії, інфаркту, інсульту. Кінці гілочок (10-15 см) малини (2-3 штуки), подрібнити і прокип`ятити у чайнику 2-3 хвилини. Такий чай надзвичайно смачний. До речі, він корисний і тим, хто страждає на печію, розлади шлунка.

Користь гілочок груші

Не оминайте гілочок груші. Чай з них корисний при недугах сечостатевої системи у чоловіків. Його слід пити тим, у кого хворі нирки,  – напійдопомагає виводити каміння. До чаю з гілок груші можна додавати грушеве варення. Напій вживати після їжи для покращення травлення.

зима

Чай із гілок смородини

Листя та гілочки чорної смородини використовуються при циститах. Корисний такий чай: 2 столові ложки подрібненого гілля та листя (свіжого або сухого) заварити 1 склянкою окропу. Настояти 3-4 години. Вживати по чверті склянки 4 рази на день. Якщо позиви часті, а при сечовиділенні з’являється пекучий біль, то настій вживати по 1-2 столові ложки через кожну годину, поки не зникне загострення.

Чай із вишні

Цей гілочковий чай вважається найбільш смачним та запашним. Подрібнені гілочки вишні допоможуть у лікуванні цукрового діабету: 2 столові ложки гілочок залити 2 склянками окропу звечора. Вранці процідити, вживати у теплому вигляді по 0,5 склянки за 15-30 хвилин до їжі. Такий чай та відповідна дієта (з обмеженням солодощів, білого хліба та кондвиробів, картоплі, рису) дадуть позитивний результат.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рецепт справжнього українського капусняка