сонечко

“Бедрик”, “бездрик”, “зозулька”, “жовтобрушка” – численні народні назви комахи.

“Божа корівка” – не лише російська назва

У нас – сонечко, а в різних народів світу назва пов’язана з чимось божественним:

  • Божа корівка – Польща, Румунія, Литва.
  • Корівка Мойсея – Ізраїль.
  • Корівка Святого Антонія (Vaquita de San Antonio) – Аргентина.
  • Жук Святої Діви Марії ( «Marienkaefer») – Німеччина, Австрія, Швейцарія.
  • Курочка Бога ( «Рoulette a Dieu») – Франція.
  • Пташка Діви Марії – Сполучені Штати Америки, Канада, Англія.

Однозначної відповіді на це питання не існує. Але походження слова «корівка» може бути пов’язано із захисними функціями комахи, а саме, з її здатністю випускати з лапок отруйну рідину – молочко жовтого кольору, що відлякує бажаючих поласувати цією істотою.

сонечко

Шанування комахи

Але звідки в різних культурах світу така любов і трепетне ставлення до сонечка? Всі ми можемо згадати з дитинства розповіді, що сонечко не можна ображати, а якщо воно тобі зустрілося, потрібно посадити його на долоньку і вимовити миленький віршик: «Сонечко, лети на небо, принеси нам хліба, чорного і білого, тільки не горілого». А потім варто подути на жучка і він злітав. І дійсно, злітав!

Подібне шанобливе ставлення можна пояснити тим, що сонечко дуже корисне для людей, оскільки рятує посіви від головного шкідника – попелиці. Божа корівка є хижаком і може за 1 день зїсти більше 200 комах. Ось люди і помітили: там, де багато сонечок – завжди багатий урожай і вважали її посланником Бога, звідси і назва.

сонечко

Що означають крапки?

А пам’ятаєте ще, нам говорили, що за кількістю крапок на спинці сонечка можна визначити, скільки йому років? Це було помилкою. Насправді сонечка живуть від декількох місяців до 1 року і рідко доживають до двох років. А ось їх крапки на крилах визначають їхній вигляд, вони так і називаються 2-крапкова, 7-крапкова, 27-крапкова тощо.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чарівне зілля: що символізують 40 різних квітів і трав в українській традиції