сорока

В українському фольклорі цей цікавий птах згадується нечасто. З чим отожнювали українці сороку?

Птах від чорта

Сорока – символ лихого, бо служить лихому. Якщо вона комусь стрекоче – то на неочікуваних гостей або попереджає про малоприємну звістку. Тож її стрекіт провіщає тільки лихе.

За переказами, сороку створив сам чорт і вона служить йому замість коня. Тож, очевидно, це лихий ганяє сороку по світу і вона приносить звістки, які сварять людей одне з одним. Ця птаха ще жодного разу не принесла на своєму хвості нічого доброго чи правдивого. Її не любить навіть домовик.

Символ новини

18 жовтня, за народними традиціями, спостерігали за поведінкою сорок, які віддавна символізували новину.

  • Якщо птах сидів хвостом до порога – чекали сварки, якщо дзьобом – гостей, дуже стрекотала – до поганих новин.
  • Якщо дитині наврочили, її виносили до сороки, що неподалік сиділа і примовляли: «Ви вроки йдіть до сороки, а пристріти – на її діти, а нашій дитині перетреться та й все горе минеться».
  • Коли не хочуть повідомляти джерело інформації, кажуть «сорока на хвості принесла».

Інші образи

А ще сорока — героїня фольклорних оповідок, порівнянь і приказок, ось лише деякі з них: крутиться, як сорока на тині; стрекоче, як сорока; мовчить, як сорока в гостях; набудував, як сорока; сорока на хвості принесла.

В українському фольклорі до неї не дуже прихильні, безцеремонно називаючи пліткаркою, а то й злодійкою. Зате на Сході, особливо в Китаї,— вважають птахом, який приносить щастя і удачу. Там сороки також асоціюються зі шлюбом і сімейним благополуччям, а їхнє зображення використовують як традиційний талісман на привернення щастя.

Яскравих птахів охоче зображали і зображають художники. Наприклад, Марія Приймаченко в роботі “Сорока в трояндах”.

сорока в трояндах

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Магічне значення хліба та чому не можна доїдати паляницю після когось?